5 powodów dla których warto odwiedzić Kraków zimą…

krakow-zima-zdjecia (21)

Dotychczas wydawało mi się, że Kraków najpiękniej wygląda latem, na przykład przy zachodzie słońca, gdy nieskończona ilość ulic, nie tylko tych blisko Rynku,  spowita zostaje gasnącym na noc słońcem. Jakże byłam w błędzie! Uświadomiłam to sobie dopiero po wielu latach, kiedy postanowiłam odwiedzić Kraków zimą…w poniższym poście „5 powodów dla których warto odwiedzić Kraków zimą” dowiecie się jak można spędzić w nim czas gdy temperatura odczuwalna sięga -19’C 🙂

Bez obaw o koronawirusa – moje zimowe podróże odbyły się rok i dwa lata temu podczas gdy nikt jeszcze nie słyszał o Covid-19 : ( Tej zimy pozostaje nam powrót do tych zdjęć i miłe wspomnienia. Nie martw się na zapas – trzeba być dobrej myśli i z nadzieją patrzeć na nadchodzący czas, a w tej chwili bądź czujny i #zostanwdomu !

Zapraszam do lektury …

krakow-zima-zdjecia (22)

1. Prawie puste Planty.

Park okalający Stare Miasto w okresie letnim tętni życiem. To tętno jest tak intensywne, że niejednokrotnie trzeba uważać na własne życie: można wpaść pod pędzący rower, a możliwość spędzenia 3 minut na pustej ławce graniczy z cudem, nie wspominając już o tym, że na zdjęciach, poza tłumem, jesteśmy w stanie dostrzec niewiele. Zimą można poczuć przestrzeń i spokój tego miejsca, pokontemplować podczas powolnego spaceru, gwar wydaje się być mniejszy, jest też opcja zrobienia kilku zdjęć bez nieznajomych za plecami:)

krakow-zima-zdjecia (26)
krakow-zima-zdjecia (27)

2. Zachody słońca nad Wisłą.

Niezapomniane, w kolorach lata, za którym każdy zimą tęskni. Przed zachodem mamy czas, by spojrzeć na Kraków lekko z góry – widoczność przy leżących połaciach śniegu wydaje się być lepsza, a ze wzgórza Wawel dostrzec można całe miasto aż po sam Kopiec Kościuszki.

krakow-zima-zdjecia (32)
krakow-zima-zdjecia (31)
krakow-zima-zdjecia (30)
krakow-zima-zdjecia (23)
krakow-zima-zdjecia (24)

3. Grzaniec w tawernie „Winne Grono”.

Miałam przyjemność być w tym pubie również latem, kiedy to po całodziennych wyczerpujących wędrówkach ze sprzętem fotograficznym, jego ogród dawał schronienie pod bogato rozrośniętymi winoroślami. Czułam się tam wspaniale, jak w całkiem innym, odległym zakątku Ziemi, z dala od zgiełku Starego Miasta, choć tak naprawdę, to 3 min. drogi od Rynku Głównego. Pyszne i świeżutkie jedzenie oraz picie sprawiały, że wracałam tam co wieczór podczas mojego, prawie tygodniowego wyjazdu do Krakowa. Przez myśl mi nie przeszło, że zimą może mnie spotkać tam coś tak wspaniałego…przecież liście z winorośli opadły, a w ogródku nie da się siedzieć, bo za oknem siarczysty mróz…znowu się pomyliłam. Nie tylko grzane piwo i przepyszne (!) białe grzane wino sprawiło, że znowu spędziłam tam kilka godzin, ale również smaczne zakąski na ciepło i domowy klimat tego miejsca. Posiłki robione na miejscu wysoce przewyższają walorami smakowymi popularne „fast-food-y”, ceny są bardzo atrakcyjne, a obsługa przesympatyczna i pomocna – nie tylko przy wyborze wina z Ich obszernej „piwniczki”. Powiem szczerze, że trudno jest mi znaleźć drugie takie miejsce w Polsce, a na pewno w Krakowie!

krakow-zima-zdjecia (11)
krakow-zima-zdjecia (12)
krakow-zima-zdjecia (13)
krakow-zima-zdjecia (15)
krakow-zima-zdjecia (16)

4. Zwiedzanie staje się przyjemnością.

Kiedy nie mamy pomysłu ani planów na zwiedzanie, uliczni naganiacze mogą pomóc nam w podjęciu decyzji, w którą stronę pójść. Ja nie należę do osób, którym na bieżąco należy wciskać ulotki pobliskich atrakcji, by z nich skorzystała. Wcześniej przygotowuję się do wyjazdu i z konkretnym planem zwiedzania wychodzę na miasto, często stroniąc od tych najbardziej tłocznych miejsc. Tak więc zimą, kiedy turystów jest, wydawać by się mogło, mniej, również jest mniej osób, które wskazują nam naszą dalszą drogę, dlatego sprawniej jesteśmy w stanie przebrnąć przez głównie ulice, delektując się ich prawdziwym urokiem i dostrzegając na co dzień nie zauważone stare budynki i detale na ich elewacjach.

krakow-zima-zdjecia (2)
krakow-zima-zdjecia (9)
krakow-zima-zdjecia (29)
krakow-zima-zdjecia (19)
krakow-zima-zdjecia (9)
krakow-zima-zdjecia (8)
krakow-zima-zdjecia (5)

5. Nocny Kraków pod pierzynką ze śniegu.

Niestety każdy wyjazd ma to do siebie, że trzeba z niego wrócić, ale jeśli kończymy naszą podróż zimą w Krakowie, to najlepiej zrobić to tak, by zwiedzić to miasto jeszcze nocą. Nie każda zima może poszczycić się śniegiem, ja jednak miałam na tyle szczęścia, że mogłam podziwiać miasto nocą podczas gdy było ono pokryte śniegową pierzynką. Choć wprawia to w lekko melancholijny nastrój, jest zwieńczeniem podróży i przynajmniej jednym z powodów dla których warto odwiedzić to miasto zimą:)

krakow-zima-zdjecia (18)
krakow-zima-zdjecia (15)
krakow-zima-zdjecia (43)
krakow-zima-zdjecia (42)
krakow-zima-zdjecia (41)
krakow-zima-zdjecia (39)
krakow-zima-zdjecia (38)
krakow-zima-zdjecia (37)
krakow-zima-zdjecia (44)
krakow-zima-zdjecia (33)
krakow-zima-zdjecia (34)
krakow-zima-zdjecia (36)
krakow-zima-zdjecia (35)

TU-KLIK znajdziesz więcej zdjęć z magicznego Krakowa – tym razem latem

Dodaj komentarz